Krušné hory a Krušnohorci - tipy na výlet

Vznikl Národní park Krušné hory

01. duben 2018, Zpravodajství z Krušných hor, sepsal Krušnohorci, čteno: 20944x.

Vzniká národní park Krušné hory  |  Krušnohorci

Vzniká národní park Krušné hory | Autor: Krušnohorci

Apríl! Dočasná vláda v demisi ke konci března urychleně schválila Zákon o národním parku Krušné hory. K již stávajícím národním parkům (Krkonošskému národnímu parku, Národnímu parku Podyjí, Národnímu parku Šumava a Národnímu parku České Švýcarsko) tak vzniklo páté území nejvyšší ochrany přírody na českém území. Krušné hory a jejich krása tak už budou patřit jenom výletníkům, turistům, cyklistům a lyžařům. Pro vstup do parku budete nuceni zažádat o Vízum pro vstup do Krušných hor.


Národní park je definován v § 15 zákona č. 114/1992 Sbírky o ochraně přírody a krajiny jako: "Rozsáhlá území, jedinečná v národním či mezinárodním měřítku, jejichž značnou část zaujímají přirozené nebo lidskou činností málo ovlivněné ekosystémy, v nichž rostliny, živočichové a neživá příroda mají mimořádný vědecký a výchovný význam, lze vyhlásit za národní parky. Veškeré využití národních parků musí být podřízeno zachování a zlepšení přírodních poměrů a musí být v souladu s vědeckými a výchovnými cíli sledovanými jejich vyhlášením. Národní parky, jejich poslání a bližší ochranné podmínky se vyhlašují zákonem."


Po několika desítkách let je tedy již jasné, že se zcela zásadně mění přístup a pohled Vlády ČR k ochraně jedinečného území na našich severozápadních hranicích. Toto rozhodnutí bude mít dopad i na fungování vlády a jejich budoucích nařízení. Například obce jako Litvínov a Horní Jiřetín tak přestávají být v nejistotě ohledně prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí. Těžit se v národním parku zkrátka nemůže. Rovněž budou muset být přenastaveny imisní limity pro vypouštění znečišťujících látek do ovzduší v tzv. hnědouhelné pánvi Mostecka a Sokolovska.

Přítrž je také učiněna větrníkové a solární lobby za obnovitelné zdroje energie a celkový počet větrných a slunečních elektráren na vrcholcích hor by již neměl narůstat. To přívítalo hned několik občanských sdružení a sdružení obcí. Vláda tak naplnila doporučení Evropské unie v rámci programu Natura 2000. Znamená to zásadní průlom v ochraně přírody Krušných hor. Nyní již zbývá jen počkat, jak zareaguje spolková vláda sousedního Saska.

Krajský úřad Ústeckého kraje, pověřený správnou národního parku, tak ústy své mluvčí vyhlašuje veřejnou soutěž na logo Národního parku Krušné hory. Podmínky budou z kraje nového roku vyvěšeny na webu www.kr-ustecky.cz. Hodnotící komise bude sestavena členy webu Krušnohorci.cz. Své nápady nám můžete zasílat již nyní.

Další obrázky

Vznikl Národní park Krušné hory na mapě


Přidej svůj komentář k článku

Tipy na výlet poblíž

Označit si jako oblíbené

Přidat mezi oblíbené výletyPřihlaste se a označte si tento článek jako oblíbený, abyste ho později snáz našli.

Počasí

In-počasí

Atributy výletu

Nahlásit nepřesnost

Informace zde sepsané platí k datu vydání článku. Budu rád, když mě upozorníte na změnu nebo aktualizujete informace. Využijte k tomu tento kontaktní formulář. Děkuju, Honza

Ubytování poblíž

Žádné ubytování nenalezeno.
Chcete zde být uvedeni?#krusnehory #erzgebirge #oremountains #krusnohorci #kamnavylet #tipynavylet #navylet #vylet #zazitky #lesy #dolesa #priroda #doprirody #jecozazit #honemven #navylete #aznahoru #nahoryKontakt na autora webu

http://www.krusnohorci.cz
krusnohorcizavinacgmail.com


Tento web používá k personalizaci reklamy a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.
V pořádku