Chlumec

lokalita: Ústecko,
http://www.mesto-chlumec.cz/

Chlumec

Autor:

Obec Chlumec patří mezi nejstarší obydlená místa v oblasti a je zmiňována již roku 993 v darovací listině knížete Boleslava II., kterou se zdejší kraj stal majetkem břevnovského kláštera. V té době zde stával dřevěný hráek, který chránil obchodní stezku vedoucí přes Krušné hory a sloužil jako celnice.

Do naší a evropské historie se Chlumec výrazně zapsal především po porážce protinapoleonské koalice v bitvě u Drážďan vítěznou bitvou u Chlumce 29. - 30. srpna 1813.

V Chlumci se válčilo ještě v posledních dnech poslední světové války. V té době byla na chlumeckém zámku ubytována a měla sklady svého vojenského materiálu jednotka SS. Na Horce měla umístěno protiletadlové dělo a v zámeckém parku protiletadlové kulomety. Ješte 8. května bylo z nich ostřelováno sovětské průzkumné letadlo. Nebylo zasaženo, ale ihned vyslaná bombardovací letadla provedla odvetný nálet. Byl zasažen zámek, pila a další objekty, kde zahynulo celkem na 86 lidí. Poslední nevybuchlá bomba z náletu 8. 5. 1945 byla nalezena a zneškodněna až v prosinci 1971 pri výkopu základu pro novou panelovou výstavbu.

Ale nešlo vždy jen o události válečné. I mnohé další se ukázaly později dokonce tak duležité a významné, že se zapsaly jako učebnicové kapitoly našich českých dějin.

Na zámku, sídle jednoho z nejvetších panství v Čechách, se během staletí vystřídala řada šlechtických rodů. Objevují se mezi nimi i rody dobře známé. Od pánu z Rybnice, přes Kölbly z Gejsingu, Strahlendofry, Kolovraty a děčínské Thuny až po rod Westphalenu, který se významnou měrou podílel na průmyslovém rozvoji celé severočeské oblasti.

Nalezená informační centra

V této obci nejsou žádná informační centra. Zobrazit informační centra v lokalitě Ústecko.#krusnehory #erzgebirge #oremountains #krusnohorci #kamnavylet #tipynavylet #navylet #vylet #zazitky #lesy #dolesa #priroda #doprirody #jecozazit #honemven #navylete #aznahoru #nahory #horyaprirodaKontakt na autora webu

Krušnohorské jeřabinyhttps://www.krusnohorci.cz
krusnohorcizavinacgmail.com